تبلیغات
سمت خدا

سمت خدا
نماز بهترین جهت گیری به سمت خدا


سمت خدا
 این ذكر مقدّس و پرمعنى كه در تمام عبادت‏ها، نیایش‏ها، سجده‏ها و ركوع‏ها به چشم مى‏خورد و به كار مى‏رود، حقیقتى را در بردارد كه ریشه در همه عقاید و تفكرات صحیح اسلامى دوانده است و زیر بناى ارتباط انسان با خدا و صفات كمال اوست.
 توحید، بر اساس تسبیح خدا و منزّه دانستن او از شریك و شبیه است.


 عدل بر مبناى تسبیح ومنزّه دانستن خدا از ستم و تبعیض و حق‏كشى است.
 نبوّت و امامت نیز بر تسبیح استوار است. منزّه دانستن خداوند از اینكه بندگانش را بى حجت و راهنما رها كند و پیك‏هایى براى ابلاغ راه هدایت نفرستد.
 معاد نیز بر این پایه است. منزّه دانستن خداوند از اینكه پاداش نیكى‏ها و كیفر بدى‏ها را به نحو كامل ندهد و زندگى بشر و آن همه مجاهدات رسولان الهى به بیهودگى و بى ثمرى بیانجامد، چرا كه زندگى بى معاد پوچ است و بى هدف. سبحان اللّه، كه خدا كار بى هدف كند و فلسفه وجودى انسان را به محدوده موقّت دنیا محدود سازد!
 عشق به خدا نیز با پایه تسبیح است. تا او را از هر عیب و نقصى دور و پاك ندانیم، چگونه مى‏توانیم دل را خانه محبّت او سازیم؟
 رضاى انسان هم بر اساس تسبیح است. كسى مى‏تواند از خدا راضى باشد كه كارهاى او را حكیمانه بداند و بر امر و دین او خورده نگیرد و آن را عیبناك نداند.
 طاعت و بندگى نیز بر این پایه استوار است. خضوع و خشوع، در برابر معبودى رواست كه كمال و علم و قدرت و جاودانگى داشته باشد و این همه در مفهوم تسبیح نهفته است.
 توكّل و تقوا هم بر تسبیح خدا مبتنى است. تا خدا را تكیه گاهى مطمئن و مدبّرى حكیم و آفریدگارى توانا كه قدرت مطلقه هستى به دست اوست ندانیم، چگونه مى‏توانیم بر او توكّل كنیم و از او و حساب و عِقابش پروا داشته باشیم؟! تقوا هم وقتى است كه انسان، خدا را منزّه از غفلت و جهل و بى خبرى و خواب بداند.
 روح تعبّد و مغز عبادت، همان تسبیح است.
 در میان فرمان‏هاى عبادى كه خدا به پیامبر عزیزش داده، بیش از همه، دستور به تسبیح است. شانزده‏مرتبه فرمانِ «سَبِّح» از سوى خدا، خطاب به پیامبر به اینكه: خدا را تسبیح بگوى، پیش از طلوع خورشید و قبل از غروب آن، در ساعات شب و اوقاتِ روز، در صبح و شام، و آنگاه كه بر مى‏خیزى ...(110)
 از امام سجاد علیه السلام نقل شده است كه: هرگاه بنده‏اى بگوید «سبحان اللّه»، همه فرشتگان بر او درود مى‏فرستند.(111)
 چه معامله پر بركتى! بى جهت نیست كه اولیاى خدا، همواره ذكر بر لب دارند و عشق در دل، و زبان‏شان به نام و یاد خداى محبوب زمزمه‏گر است.
 ما نیز همصدا با همه كاینات و فرشتگان، با توجّه و از اعماق جان، عاشقانه و عارفانه مى‏گوییم: ... «سبحان اللّه»!

110) طه، آیه 130غافر، آیه 55 ؛ طور، آیه 48.
111) توحید صدوق، ص 312.
*********************************************
منبع: نام كتاب: راز نماز  ،  نویسنده كتاب: حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی

***************************************************

طبقه بندی: راز نماز،
برچسب ها: ذكر سُبْحانَ اللّه، ذكر، سُبْحانَ اللّه،
[ جمعه 26 دی 1393 ] [ 07:27 ق.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آیا می دانید هر مسلمان در شبانه روز پنج وعده قرار ملاقات وی‍ژه دارد كه از طریق این پنج میقات مسیر خودش به سمت خدا را تنظیم می كند؟ وبلاگ سمت خدا در نظر دارد با استفاده از منابع دینی و فقهی، چگونگی و آداب حضور در قرار ملاقات با خدا را آموزش دهد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مشاهده توضیحاتقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ