تبلیغات
سمت خدا

سمت خدا
نماز بهترین جهت گیری به سمت خدا


سمت خدا١٨٣ زمین با سه شرط، كف پا و ته كفش نجس را پاك مى‏كند: اول: آنكه زمین پاك باشد. دوم: آنكه خشك باشد. سوم: آنكه اگر عین نجس مثل خون و بول، یا متنجس مثل گلى كه نجس شده در كف پا و ته كفش باشد، به واسطه راه رفتن یا مالیدن پا به زمین برطرف شود. و نیز زمین باید خاك یا سنگ یا آجر فرش و مانند اینها باشد، و با راه رفتن روى فرش و حصیر و سبزه، كف پا و ته كفش نجس پاك نمى‏شود. و اگر به واسطه غیر راه رفتن نجس شده باشد، پاك شدنش به واسطه راه رفتن اشكال دارد.
١٨٤ پاك شدن كف پا و ته كفش نجس، به واسطه راه رفتن روى آسفالت و روى زمینى كه با چوب فرش شده، محل اشكال است. بلكه پاك نشدن اقوى است.

١٨٥ براى پاك شدن كف پا و ته كفش، بهتر است پانزده قدم یا بیشتر راه بروند، اگر چه به كمتر از پانزده قدم یا مالیدن پا به زمین، نجاست برطرف شود.

١٨٦ لازم نیست كف پا و ته كفش نجس، تر باشد. بلكه اگر خشك هم باشد به راه رفتن پاك مى‏شود.

١٨٧ بعد از آنكه كف پا و ته كفش نجس به راه رفتن پاك شد، مقدارى از اطراف آن هم كه معمولا به گل آلوده مى‏شود، اگر زمین یا خاك به آن اطراف برسد، پاك مى‏گردد.

١٨٨ كسى كه با دست و زانو راه مى رود، اگر كف دست‏یا زانوى او نجس شود، پاك شدن دست و زانوى او به وسیله راه رفتن، محل اشكال است. و همچنین است‏ته عصا و ته پاى مصنوعى و نعل چهار پایان و چرخ اتومبیل و درشكه و مانند اینها.

١٨٩ اگر بعد از راه رفتن ذره‏هاى كوچكى از نجاست كه دیده نمى‏شود در كف پا یا ته كفش پا بماند، باید آن ذره‏ها را هم برطرف كرد، ولى باقى بودن بو و رنگ اشكال ندارد.

١٩٠ توى كفش و مقدارى از كف پا كه به زمین نمى‏رسد به واسطه راه رفتن پاك نمى‏شود، و پاك شدن كف جوراب به واسطه راه رفتن، محل اشكال است. ولى اگر كف جوراب از پوست باشد، به وسیله راه رفتن پاك مى‏شود.-----------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع: توضیح المسائل حضرت امام خمینی(ره)


طبقه بندی: احکام نماز،
برچسب ها: انواع مطهرات، زمین،
[ یکشنبه 24 فروردین 1393 ] [ 06:32 ق.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آیا می دانید هر مسلمان در شبانه روز پنج وعده قرار ملاقات وی‍ژه دارد كه از طریق این پنج میقات مسیر خودش به سمت خدا را تنظیم می كند؟ وبلاگ سمت خدا در نظر دارد با استفاده از منابع دینی و فقهی، چگونگی و آداب حضور در قرار ملاقات با خدا را آموزش دهد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مشاهده توضیحاتقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ