تبلیغات
سمت خدا

سمت خدا
نماز بهترین جهت گیری به سمت خدا


سمت خدا١٢٥ اگر چیز پاك به چیز نجس برسد و هر دو یا یكى از آنها به طورى تر باشد كه ترى یكى به دیگرى برسد چیز پاك نجس مى‏شود، و اگر ترى به قدرى كم باشد كه به دیگرى نرسد چیزى كه پاك بوده نجس نمى‏شود.

١٢٦ اگر چیز پاكى به چیز نجس برسد و انسان شك كند كه هر دو یا یكى از آنها تر بوده یا نه آن چیز پاك نجس نمى‏شود.


١٢٧ دو چیزى كه انسان نمى‏داند كدام پاك است و كدام نجس است، اگر چیز پاكى با رطوبت به یكى از آنها برسد نجس نمى‏شود، ولى اگر یكى از آنها قبلا نجس بوده و انسان نداند پاك شده یا نه، چنانچه چیز پاكى به آن برسد نجس مى‏شود.

١٢٨ زمین و پارچه و مانند اینها اگر رطوبت داشته باشد، هر قسمتى كه نجاست به آن برسد نجس مى‏شود و جاهاى دیگر آن پاك است، و همچنین است‏خیار و خربزه و مانند اینها.

١٢٩ هرگاه شیره و روغن روان باشد، همین كه یك نقطه از آن نجس شد تمام آن نجس مى‏شود ولى اگر روان نباشد، نجس نمى‏شود.

١٣٠ اگر مگس یا حیوانى مانند آن روى چیز نجسى كه تر است بنشیند و بعد روى چیز پاكى كه آن هم تر است بنشیند، چنانچه انسان بداند نجاست همراه آن حیوان بوده چیز پاك نجس مى‏شود و اگر نداند پاك است.

١٣١ اگر جایى از بدن كه عرق دارد نجس شود و عرق از آنجا به جاى دیگر برود هر جا كه عرق به آن برسد نجس مى‏شود، و اگر عرق به جاى دیگر نرود جاهاى دیگر بدن پاك است.

١٣٢ اخلاطى كه از بینى یا گلو مى‏آید اگر خون داشته باشد جایى كه خون دارد نجس و بقیه آن پاك است، پس اگر به بیرون دهان یا بینى برسد مقدارى را كه انسان یقین دارد جاى نجس اخلاط به آن رسیده نجس است، و محلى را كه شك دارد جاى نجس به آن رسیده یا نه پاك مى‏باشد.

١٣٣ اگر آفتابه‏اى را كه ته آن سوراخ است روى زمین نجس بگذارند چنانچه آب طورى زیر آن جمع گردد كه با آب آفتابه یكى حساب شود آب آفتابه نجس مى‏شود ولى اگر آبى كه از زیر آفتابه خارج مى‏شود در زمین فرو رود یا جارى شود به نحوى كه با آب داخل آن یكى حساب نشود، آب آفتابه نجس نمى‏شود.

١٣٤ اگر چیزى داخل بدن شود و به نجاست برسد در صورتى كه بعد از بیرون آمدن آلوده به نجاست نباشد پاك است، پس اگر اسباب اماله یا آب آن در مخرج غائط وارد شود یا سوزن و چاقو و مانند اینها در بدن فرو رود و بعد از بیرون آمدن به نجاست آلوده نباشد نجس نیست و همچنین است آب دهان و بینى اگر در داخل به خون برسد و بعد از بیرون آمدن به خون آلوده نباشد.-----------------------------------------------------------------------------------------------------
منبع: توضیح المسائل حضرت امام خمینی(ره)طبقه بندی: احکام نماز،
برچسب ها: احكام طهارت، نجاسات و احكام آن، راه نجس شدن چیزهاى پاك،
[ چهارشنبه 27 آذر 1392 ] [ 08:24 ق.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آیا می دانید هر مسلمان در شبانه روز پنج وعده قرار ملاقات وی‍ژه دارد كه از طریق این پنج میقات مسیر خودش به سمت خدا را تنظیم می كند؟ وبلاگ سمت خدا در نظر دارد با استفاده از منابع دینی و فقهی، چگونگی و آداب حضور در قرار ملاقات با خدا را آموزش دهد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مشاهده توضیحاتقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ