تبلیغات
سمت خدا

سمت خدا
نماز بهترین جهت گیری به سمت خدا


سمت خدا

در نماز، باید «طهارت» داشت و پاك بود. هم لباس و بدن را از آلودگى‏ها پاك ساخت و هم به نحوى كه در كتاب‏هاى احكام بیان شده، وضو گرفت.
وضو، اذن ورود به نماز و زمینه روحى براى پرداختن به این عبادت است و بدون آن، نماز باطل است.(22)
وضو جزء ایمان است، نورانیّت دل و توجّه معنوى مى‏آورد و به فرموده امام رضا علیه السلام آنكه در مقابل پروردگار به عبادت مى‏ایستد، باید از آلودگى‏ها پاك باشد، از سستى و بیحالى و كسل بودن دور باشد و با وضو، دل را براى ایستادن در مقابل خداى توانا پاك و آماده سازد.(23)


با وضو بودن در هر حال، خوب است. حتّى خوابیدن با وضو، ثواب عبادت شبانه دارد و براى بسیارى از كارهاى عبادى نیز، مثل دعا، زیارت، قرائت قرآن و مطالعه دستور داده‏اند كه وضو داشته باشیم و بدون وضو به آیات قرآن و نام خدا و پیامبر و امامان دست نزنیم.
البتّه غیر از پاكى ظاهرىِ لباس و بدن و داشتن وضو، دل هم باید از نفاق و حسد و كینه پاك باشد و اندام و اعضا هم از جرائم و گناهان دیگر دور باشد.
راستى! ... اگر لباس و بدن پاك باشد، ولى روح، ناپاك، این نوعى نفاق نیست؟ پس باید هم در طهارت جسمى و ظاهرى، و هم در پاكى درونى و قلبى كوشید، تا حضور در برابر اللَّه، با ادب بیشترى باشد.
براى كسانى كه «جُنب» باشند، «غُسل» واجب است، كه به صورتِ خاصّى تمام بدن شسته مى‏شود. و در صورت نبودن آب، یا ضرر داشتن آن، یا نداشتن فرصت براى وضو و غسل، باید «تیمّم» كرد.(24)
نمازگزار، باید بدن خود را بپوشاند. و بهتر است كه انسان لباسى تمیز، سفید، معطّر براى نماز انتخاب كند، چرا كه به دیدار خدا مى‏رود. شرط ادب، استفاده از بهترین لباس‏هاست.
لباس و مكان نمازگزار باید «مباح» باشد، یعن از مال مردم نباشد. نمازگزار، باید رو به كعبه و قبله مسلمین بایستد، گرچه خدا در مكان خاصّى نیست، همه جا هست و در همه جا ناظر ماست، امّا رو كردن به كعبه مقدس و حرم الهى، یادآور توحید ابراهیمى و سنّت‏هاى یكتاپرستانه و خلوص آن پدر و پسرى است كه كعبه را بنا نهادند.
قبله، جهت‏گیرى توحیدى مسلمانان را نشان مى‏دهد. نه تنها در نماز، بلكه در دعا، قربانى، نشستن، خوردن و خوابیدن، دفن كردن مردگان و ... باید قبله مراعات شود.
این درسى است كه توجّه ما را در سراسر زندگى به خانه خدا، خانه محبوب و سرور و مولایمان معطوف مى‏كند و میان صفوف مسلمانان، وحدت و نظم پدید مى‏آورد.

22) وسائل الشیعه، ج 1 ص 256.
23) وسائل، ج 1 ص 257 .
24) كیفیّت وضو و غسل و تیمّم را در رساله‏هاى عملیه مطالعه كنید.منبع:
كتاب آشنایی با نماز
نویسنده حجت الاسلام محسن قرائتی


طبقه بندی: آشنایی با نماز،
برچسب ها: آشنایی با نماز، مقدّمات نماز،
[ یکشنبه 8 اردیبهشت 1392 ] [ 05:43 ق.ظ ] [ تكاور فرهنگی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آیا می دانید هر مسلمان در شبانه روز پنج وعده قرار ملاقات وی‍ژه دارد كه از طریق این پنج میقات مسیر خودش به سمت خدا را تنظیم می كند؟ وبلاگ سمت خدا در نظر دارد با استفاده از منابع دینی و فقهی، چگونگی و آداب حضور در قرار ملاقات با خدا را آموزش دهد
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

مشاهده توضیحاتقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ